Orientering Långdistans H

Gustav Bergman plockar SM-guld på hög just nu, 2021 tog han sitt fjärde raka i klassiska långdistans. Första guldet 1935 vanns av Arvid Kjellström tävlandes för klubben med underbara namnet -Stigfinnarna

SM-VinnareKlubbKommunLandskap
1935Arvid KjellströmStigfinnarnaStockholmSödermanland
1936Rulle AnderssonIFK EnskedeStockholmSödermanland
1937Albin LindblomSvärdsjö IFFalunDalarna
1938Bror DalmoKFUM VästeråsVästeråsVästmanland
1939Gunnar WåhlbergSågmyra IFFalunDalarna
1940Erik BlombergAlfta GoIFOvanåkerHälsingland
1941Olle OldæusSoIK HellasStockholmSödermanland
1942Algot ÖsthAlfta GoIFOvanåkerHälsingland
1943Viktor WikstrandÅrsunda IFSandvikenGästrikland
1944Stig HedenströmSoIK HellasStockholmSödermanland
1945Olle NilssonSödertälje IFSödertäljeSödermanland
1946Erland VemdalI 5 IFÖstersundJämtland
1947Sven DavidssonI 11 IFVäxjöSmåland
1948Gunnar HallstenI 5 IFÖstersundJämtland
1949Ronald JohanssonOK GraneMunkforsVärmland
1950Hans JohanssonBredareds IFBoråsVästergötland
1951Rune BorgOK GipenLilla EdetVästergötland
1952Herbert AnderssonJärlåsa IFUppsalaUppland
1953Helge WiklundIFK BergvikSöderhamnGästrikland
1954Nils LangeKatrineholms AIKKatrineholmSödermanland
1955Tage LindströmLingbo IFOckelboHälsingland
1956Halvard NilssonSkellefteå OKSkellefteåVästerbotten
1957Nils BergströmIF FrykenSunne Värmland
1958Stig DahlbergOK KullingshofVårgårdaVästergötland
1959Pontus CarlssonMullsjö SOKJönköpingSmåland
1960Pontus CarlssonMullsjö SOKJönköpingSmåland
1961Bertil NormanIFK HedemoraHedemoraDalarna
1962Anders MoreliusIFK HedemoraHedemoraDalarna
1963Hans EkbergArboga OKArbogaVästmanland
1964S-O ÅsbergOK HedströmmenSkinnskattebergVästmanland
1965Halvard NilssonSkellefteå OKSkellefteåVästerbotten
1966Anders MoreliusStora Skedvi IKSäterDalarna
1967Bernt FrilénSkene SoISMarkVästergötland
1968Karl JohanssonIFK HedemoraHedemoraDalarna
1969Sture BjörkOK MalmiaGrängnesbergDalarna
1970Sten-Olof CarlströmOK LandehofHärrydaVästergötland
1971Olle MoreliusStora Skedvi IKSäterDalarna
1972Olle MoreliusStora Skedvi IKSäterDalarna
1973Olle MoreliusStora Skedvi IKSäterDalarna
1974Arne JohanssonFjärås AIKKungsbackaHalland
1975Erik JohanssonAvesta OKAvestaDalarna
1976Gert PetterssonMälarhöjdens IKStockholmSödermanland
1977Per NordahlÖrkelljunga FKÖrkelljungaSkåne
1978Olle NåboOK RavinenNackaSödermanland
1979Göran AnderssonGustavsbergs IFVärmdöUppland
1980Kjell LauriAlmby IKÖrebroNärke
1981Göran AnderssonGustavsbergs IFVärmdöUppland
1982Kent OlssonOK OrionKarlskronaBlekinge
1983Bengt HaglundOK HedströmmenSkinnskattebergVästmanland
1984Lars LönnkvistTullinge SKBotkyrkaSödermanland
1985Jörgen MårtenssonAlmby IKÖrebroNärke
1986Lars PalmqvistJärfälla OKJärfällaUppland
1987Kent OlssonOK OrionKarlskronaBlekinge
1988Joakim IngelssonOckelbo OKOckelboGästrikland
1989Martin JohanssonLinköpings OKLinköpingÖstergötland
1990Johan IvarssonIK HakarpspojkarnaHuskvarnaSmåland
1991Arto RautiainenMajornas IKGöteborgVästergötland
1992Per EkNyköpings OKNyköpingSödermanland
1993Lars HolmqvistSundsvalls OKSundsvallMedelpad
1994Jimmy BirklinTolered-Utby OLGöteborgVästergötland
1995Per EkOK KolmårdenNorrköpingÖstergötland
1996Jörgen MårtenssonSträngnäs-Malmby OLSträngnäsSödermanland
1997Steven HaleOK TyrKarlstadVärmland
1998Johan IvarssonIK HakarpspojkarnaHuskvarnaSmåland
1999Jimmy BirklinMalungs OKMalungDalarna
2000Johan IvarssonIK HakarpspojkarnaHuskvarnaSmåland
2001Johan IvarssonIK HakarpspojkarnaHuskvarnaSmåland
2002Niclas JonassonSöd-Nykvarn OSödertäljeSödermanland
2003Tobias AnderssonOK OrionKarlskronaBlekinge
2004Jimmy BirklinMalungs OKMalungDalarna
2005Johan ModigPan-KristianstadKristianstadSkåne
2006Niclas JonassonLeksands OKLeksandDalarna
2007Peter ÖbergOK HällenNyköpingSödermanland
2008Peter ÖbergOK HällenNyköpingSödermanland
2009Emil WingstedtLeksands OKLeksandDalarna
2010Mattias MillingerOK LinnéUppsalaUppland
2011William LindMalungs OK MalungDalarna
2012Gustav BergmanOK RavinenNackaSödermanland
2013Filip DahlgrenIFK Lidingö SOKLidingöUppland
2014Fredrik JohanssonIFK Lidingö SOKLidingöUppland
2015Albin RidefeltOK LinnéUppsalaUppland
2016Rassmus AnderssonOK LinnéUppsalaUppland
2017Emil SvenskStora Tuna OKBorlängeDalarna
2018Gustav BergmanOK RavinenNackaSödermanland
2019Gustav BergmanOK RavinenNackaSödermanland
2020Gustav BergmanOK RavinenNackaSödermanland
2021Gustav BergmanOK RavinenNackaSödermanland
Landskapsligan
Orientering Långdistans Herrar
Södermanland 19
Dalarna 17
Uppland 9
Småland 7
Västergötland 7
Västmanland4
Blekinge 3
Gästrikland3
Hälsingland 3
Värmland 3
Jämtland 2
Närke 2
Skåne 2
Västerbotten 2
Östergötland 2
Halland 1
Medelpad 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.