Orientering Långdistans D

Sara Hagström tävlandes för IFK Göteborg vann långdistansen på det senaste mästerskapet, vi frågade henne hur många guldmedaljer hon plockat……

SM-VinnareKlubbKommunLandskap
1940Vivan SalomonssonLudvika FFILudvikaDalarna
1941Eva ZettergrenNynäshamns IFNynäshamnSödermanland
1942Vivan SalomonssonLudvika FFILudvikaDalarna
1943Greta BergströmHolmens IFFalunDalarna
1944Beata BergströmIF GoternaStockholmSödermanland
1945Stina JutterströmIFK KumlaKumlaNärke
1946Gertrud HåkanssonGöteborgs KIKGöteborgVästergötland
1947Beata BjörkmanIF GoternaStockholmSödermanland
1948Vivan ErikssonLudvika FFILudvikaDalarna
1949Märta HanssonRehns BKBollnäsHälsingland
1950Greta NilssonRehns BKBollnäsHälsingland
1951Elsa LarssonOK DellenHudiksvallHälsingland
1952Ingrid HedbergRembo IKAvestaDalarna
1953Ingrid HedbergRembo IKAvestaDalarna
1954Siv JonssonKvIK SportGöteborgVästergötland
1955Elvy LindströmHestra IFBoråsVästergötland
1956Siri LundkvistTunafors SKEskilstunaSödermanland
1957Maud WirstamIFK EnskedeStockholmSödermanland
1958Evy GarsellFK FriskusVarbergHalland
1959Anny CarlstenBodens BKBodenNorrbotten
1960Emy GauffinIF ThorUppsalaUppland
1961Gunnel BörjessonIK UvenMölndalVästergötland
1962Emy GauffinIF ThorUppsalaUppland
1963Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1964Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1965Gunborg ÅhlingFilipstads OKFilipstadVärmland
1966Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1967Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1968Eivor Steen-OlssonKungälvs OKKungälvBohuslän
1969Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1970Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1971Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1972Birgitta JohanssonKristinehamns OKKristinehamnVärmland
1973Ulla LindkvistOK TjärnenFlenSödermanland
1974Anne LundmarkFjärås AIKKungsbackaHalland
1975Birgitta JohanssonKristinehamns OKKristinehamnVärmland
1976Karin RabeFjärås AIKKungsbackaHalland
1977Karin RabeIK JarlRättvikDalarna
1978Inga-Lill StrömSelånger SKSundsvallMedelpad
1979Lena TjernlundOK RavinenNackaSödermanland
1980Ulla KlingströmBromma OKStockholmUppland
1981Annichen KringstadStora Tuna IKBorlängeDalarna
1982Karin RabeAlmby IKÖrebroNärke
1983Kerstin MånssonRonneby OKRonnebyBlekinge
1984Annichen KringstadStora Tuna IKBorlängeDalarna
1985Annichen KringstadStora Tuna IKBorlängeDalarna
1986Barbro LönnkvistTullinge SKBotkyrkaSödermanland
1987Katarina BorgIFK SödertäljeSödertäljeSödermanland
1988Marita SkogumHestra IFBoråsVästergötland
1989Christina BlomqvistMalmby IFSträngnäsSödermanland
1990Annika ZellSundsvalls OKSundsvallMedelpad
1991Katarina BorgIFK SödertäljeSödertäljeSödermanland
1992Marita SkogumHestra IFBoråsVästergötland
1993Cecilia NilssonChalmers OLGöteborgVästergötland
1994Anette NilssonPan/ÖnosKristianstadSkåne
1995Catarina ÖbergLinköpings OKLinköpingÖstergötland
1996Anette GranstedtIK HakarpspojkarnaHuskvarnaSmåland
1997Marlena JanssonOK TisarenHallsbergNärke
1998Marlena JanssonOK TisarenHallsbergNärke
1999Emma EngstrandStora Tuna IKBorlängeDalarna
2000Cecilia NilssonOK OrionKarlskronaBlekinge
2001Emma EngstrandStora Tuna IKBorlängeDalarna
2002Katarina AllbergSundsvalls OKSundsvallMedelpad
2003Karolina A HöjsgaardDomnarvets GoIFBorlängeDalarna
2004Gunilla SvärdIF ThorUppsalaUppland
2005Karolina A HöjsgaardDomnarvets GoIFBorlängeDalarna
2006Jenny JohanssonUlricehamns OKUlricehamnVästergötland
2007Simone NiggliUlricehamns OKUlricehamnVästergötland
2008Helena JanssonIF HagenSkövdeVästergötland
2009Kajsa NilssonFK GöingarnaÖstra GöingeSkåne
2010Emma ClaessonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2011Helena JanssonLeksands OKLeksandDalarna
2012Lina StrandGöteborg-Majorna OKGöteborgVästergötland
2013Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2014Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2015Helena JanssonOK RavinenNackaSödermanland
2016Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2017Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2018Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2019Tove AlexanderssonStora Tuna OKBorlängeDalarna
2020Sanna FastEksjö SOKEksjöSmåland
2021Sara HagströmIFK GöteborgGöteborgVästergötland
Landskapsligan
Orientering Långdistans Damer
Dalarna 22
Södermanland 19
Västergötland 12
Närke 4
Uppland 4
Halland 3
Hälsingland 3
Medelpad 3
Värmland 3
Blekinge 2
Skåne 2
Småland 2
Bohuslän 1
Norrbotten 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.