Squash Herrar

SM i Squash spelades i Lidköping första helgen i december. Rasmus Hult vinner sitt sjunde mästerskap, hör han och skicrossåkaren Sandra Näslund i poddavsnittet nedanför.

SM-VinnareKlubbKommunLandskap
1970Bobo AlmqvistWasa SRCStockholmUppland
1971Peter StillerWasa SRCStockholmUppland
1972Peter StillerWasa SRCStockholmUppland
1973Tarras TovarUppsala SRCUppsalaUppland
1974Mike NathanssonBorgen SRCStockholmUppland
1975Mikael HellströmLund SRCLundSkåne
1976Tarras TovarLidingö SRCLidingöUppland
1977Lars KvantLinköping SKLinköpingÖstergötland
1978Lars KvantSK TriangelnMalmöSkåne
1979Lars KvantSK TriangelnMalmöSkåne
1980Lars KvantSK TriangelnMalmöSkåne
1981Mohammed AwadSK TriangelnMalmöSkåne
1982Lars KvantSK TriangelnMalmöSkåne
1983Jan-Ulf SöderbergSK TriangelnMalmöSkåne
1984Jan-Ulf SöderbergSK TriangelnMalmöSkåne
1985Ulf LagunoffLinköping SKLinköpingÖstergötland
1986Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1987Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1988Anders WahlstedtCarlskrona SKKarlskronaBlekinge
1989Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1990Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1991Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1992Anders WahlstedtStockholms SKStockholmUppland
1993Fredrik JohnsonLinköping SKLinköpingÖstergötland
1994Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
1996Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
1997Anders ThorénLinköping SKLinköpingÖstergötland
1998Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
1999Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
2000Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
2001Daniel ForslundLinköping SKLinköpingÖstergötland
2002 (vår)Daniel ForslundWasa SRCStockholmUppland
2002 (höst)Daniel ForslundNorrköping SKNorrköpingÖstergötland
2003Daniel ForslundNorrköping SKNorrköpingÖstergötland
2004Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2005Badr Abdel AzizIntersquash ClubStockholmUppland
2006Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2007Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2009Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2010Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2011Gustav DetterMalmö SRCMalmöSkåne
2012Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2013Romain TenantRoslagen SRCStockholmUppland
2014Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2015Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2016Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2017Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2018Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2019Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
2020Christian DrakenbergStockholms SKStockholmUppland
2021Rasmus HultIntersquash ClubStockholmUppland
Landskapsligan
Squash Herrar
Uppland 24
Östergötland 17
Skåne 9
Blekinge 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.