Skridsko 10000m Herrar

Gulddistansen #1 i svensk skridsko och möjligen inom all svensk idrott. Åke Seyffarth (ytterkurva på bilden) vinner 1948 landets första OS-guld i skridsko – på just 10000m. Sedan följer Sigge Ericsson 1956, Jonny Nilsson 1964, Johnny Höglin 1968 och Tomas Gustafson segrade 1988. Februari 2022……..

SM-OrtSM-VinnareKlubbTidKommunLandskap
1916StockholmP PossSASK 20.59,5StockholmUppland
1917StockholmE BlomgrenSöIK19.25,1StockholmSödermanland
1918StockholmE BlomgrenSöIK18.56,7StockholmSödermanland
1919StockholmE BlomgrenSöIK19.38,5StockholmSödermanland
1920StockholmE BlomgrenSöIK18.59,7StockholmSödermanland
1921EskilstunaE BlomgrenSöIK19.54,2StockholmSödermanland
1922StockholmE BlomgrenSöIK18.54,4StockholmSödermanland
1923StockholmE BlomgrenSöIK21.49,1StockholmSödermanland
1924ÖrebroE BlomgrenSöIK18.47,0StockholmSödermanland
1925StockholmV ErikssonLinnéa20.37,4StockholmUppland
1926EskilstunaG AnderssonSöIK19.48,8StockholmSödermanland
1927StockholmG AnderssonSöIK21.37,4StockholmSödermanland
1928KöpingG AnderssonSöIK20.32,4StockholmSödermanland
1929StockholmG AnderssonSöIK19.09,5StockholmSödermanland
1935EskilstunaG LöfBrunnsv19.12,9StockholmUppland
1936StockholmF BromanÖrebro19.04,5ÖrebroNärke
1937StockholmE JanssonThor18.38,4UppsalaUppland
1938StockholmE JanssonThor18.32,4UppsalaUppland
1939EskilstunaG HedlundBrunnsv19.05,4StockholmUppland
1940EskilstunaÅ SeyffarthSth SK18.16,6StockholmUppland
1941ÖrebroÅ SeyffarthSth SK18.22,0StockholmUppland
1942StockholmÅ SeyffarthSth SK17.42,6StockholmUppland
1944ÖrebroG HedlundBrunnsv17.46,2StockholmUppland
1945UppsalaG HedlundBrunnsv20.02,6StockholmUppland
1946StockholmH JanssonThor19.59,2UppsalaUppland
1947EskilstunaR HammarströmThor18.09,9UppsalaUppland
1948StockholmÅ SeyffarthLinnéa17.43,8StockholmUppland
1949EskilstunaG HedlundBrunnsv18.48,8StockholmUppland
1950ÖstersundG HedlundBrunnsv17.43,6StockholmUppland
1951ArvikaC-E AsplundCastor18.08,0ÖstersundJämtland
1952AvestaS EricssonCastor18.08,1ÖstersundJämtland
1953SalaC-E AsplundCastor17.38,7ÖstersundJämtland
1954ÖstersundS EricssonCastor17.25,1ÖstersundJämtland
1955StockholmS EricssonCastor18.20,0ÖstersundJämtland
1956EskilstunaS EricssonCastor17.11,8ÖstersundJämtland
1957KristinehamnG SjölinFalu IK17.54,4FalunDalarna
1958KirunaO DahlbergKiruna17.19,7KirunaLappland
1959KvarnsvedenK BäckmanWega17.54,4GöteborgVästergötland
1960GöteborgK BäckmanWega17.12,7GöteborgVästergötland
1961ÖstersundI NilssonWega17.08,5GöteborgVästergötland
1962KristinehamnK BäckmanWega17.30,8GöteborgVästergötland
1963UppsalaJ NilssonBofors16.45,2KarlskogaVärmland
1964GöteborgJ NilssonBofors16.02,3KarlskogaVärmland
1965VänersborgJ NilssonBofors16.55,1KarlskogaVärmland
1966ÖrnsköldsvikJ NilssonWega16.08,5GöteborgVästergötland
1967EskilstunaJ NilssonWega16.17,2GöteborgVästergötland
1968KarlstadJ NilssonWega16.09,6GöteborgVästergötland
1969EskilstunaÖ SandlerIFK Str16.02,6StrömsundJämtland
1970UppsalaG ClaesonSöIK15.57,8StockholmSödermanland
1971StrömsundG ClaesonSöIK15.52,2StockholmSödermanland
1972GöteborgG ClaesonSöIK15.48,3StockholmSödermanland
1973StockholmG ClaesonSöIK16.17,37StockholmSödermanland
1974KarlstadG ClaesonSöIK15.55,21StockholmSödermanland
1975KirunaÖ SandlerIFK Str16.04,98StrömsundJämtland
1976RättvikÖ SandlerIFK Str16.05,80StrömsundJämtland
1977ÖrnsköldsvikL CarlssonWega15.52,70GöteborgVästergötland
1978StockholmT GustafsonEIK16.05,01EskilstunaSödermanland
1979KirunaJ JunellRättvik15.28,20RättvikDalarna
1980EskilstunaU EkstrandWega16.06,31GöteborgVästergötland
1981GöteborgJ JunellRättvik15.35,33RättvikDalarna
1982KarlstadT GustafsonEIK15.08,64EskilstunaSödermanland
1983SalaT GustafsonPollux15.26,88VästeråsVästmanland
1985AskersundT GustafsonPollux15.27,02VästeråsVästmanland
1986HagaströmT GustafsonEIK15.07,25EskilstunaSödermanland
1987AskersundT GustafsonEIK14.55,50EskilstunaSödermanland
1988EskilstunaT GustafsonEIK15.08,30EskilstunaSödermanland
1989UppsalaP BengtssonSala16.14,90SalaVästmanland
1990KarlstadP BengtssonSala15.50,70SalaVästmanland
1991GöteborgT GustafsonEIK15.13,80EskilstunaSödermanland
1992RättvikT GustafsonEIK14.51,20EskilstunaSödermanland
1993KarlstadJ SchönPollux15.19,82VästeråsVästmanland
1994StockholmJ SchönPollux16.09,00VästeråsVästmanland
1995KarlstadJ SchönPollux15.30,16VästeråsVästmanland
1996GöteborgJ SchönPollux15.40,60VästeråsVästmanland
1997EskilstunaJ SchönPollux15.50,97VästeråsVästmanland
1998StockholmS FalkSandviken16.09,50SandvikenGästrikland
1999SundsvallJ RöjlerWinner15.30,90ÖrebroNärke
2000GöteborgJ RöjlerWinner16.12,20ÖrebroNärke
2001SundsvallS FalkSandviken15.05,60SandvikenGästrikland
2002SandvikenS FalkSandviken14.40,50SandvikenGästrikland
2003StockholmJ RöjlerWinner14.38,60ÖrebroNärke
2004HagaströmJ RöjlerWinner14.38,20ÖrebroNärke
2005HagaströmJ RöjlerWinner14.37,20ÖrebroNärke
2006GöteborgS FalkSandviken14.36,63SandvikenGästrikland
2007KarlstadJ RöjlerWinner14.41,32ÖrebroNärke
2008GöteborgJ RöjlerWinner14.50,41ÖrebroNärke
2009HagaströmJ RöjlerWinner15.18,25ÖrebroNärke
2010StockholmJ RöjlerWinner14.49,71ÖrebroNärke
2011SundsvallJ RöjlerWinner15.44,40ÖrebroNärke
2012ÖstersundJ RöjlerWinner16.07,80ÖrebroNärke
2013StockholmN v d PoelTrollh14.52,59TrollhättanVästergötland
2014UppsalaN v d PoelTrollh15.20,36TrollhättanVästergötland
2015GöteborgD AnderssonWinner15.14,40ÖrebroNärke
2016GöteborgN v d PoelTrollh15.01,99TrollhättanVästergötland
2017StockholmN v d PoelTrollh14.19,60TrollhättanVästergötland
2018GöteborgN v d PoelTrollh14.03,33TrollhättanVästergötland
2019StockholmJ RöjlerWinner15.58,38ÖrebroNärke
Landskapsligan
Skridsko 10000m H
Södermanland 24
Uppland 16
Närke 14
Västergötland 14
Västmanland9
Jämtland 9
Gästrikland4
Dalarna 3
Värmland 3
Lappland 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.