Badminton Damer

Under perioder har Sverige tillhört europaeliten i Badminton. Dagens gäster har även plockat många SM-guld. Christine Gandrup plockade sju singeltitlar medan Henri Hurskainen vann fyra guld.

SM-VinnareKlubbKommunLandskap
1937Thyra HedvallSBKStockholmUppland
1938Thyra HedvallSBKStockholmUppland
1939Thyra HedvallFörsäkringenStockholmUppland
1940Evy HolmgrenBK SmashFalunDalarna
1941Evy HolmgrenBK SmashFalunDalarna
1942Martha HolmströmBK AuraMalmöSkåne
1943Thyra HedvallSBKStockholmUppland
1944Amy PetterssonMAIMalmöSkåne
1945Carin Stridbeck FjäderbollenStockholmUppland
1946Amy PetterssonMAIMalmöSkåne
1947Carin Stridbeck FjäderbollenStockholmUppland
1948Amy PetterssonMAIMalmöSkåne
1949Berit Nilsson MAIMalmöSkåne
1950Amy PetterssonMAIMalmöSkåne
1951Thora LöfgrenGöteborgs BKGöteborgVästergötland
1952Amy PetterssonMAIMalmöSkåne
1953Ulla-Britt Schelin ÖISGöteborgVästergötland
1954Ulla-Britt Schelin ÖISGöteborgVästergötland
1955Berit OlssonMAIMalmöSkåne
1956Berit OlssonMFFMalmöSkåne
1957Berit OlssonMFFMalmöSkåne
1958Berit OlssonBK AuraMalmöSkåne
1959Berit OlssonBK AuraMalmöSkåne
1960Eva Pettersson BK BollenYstadSkåne
1961Eva Pettersson BK BollenYstadSkåne
1962Eva Pettersson BK BollenYstadSkåne
1963Gunilla DahlströmAIKSolnaUppland
1964Eva Pettersson BK BollenYstadSkåne
1965Eva Pettersson BK BollenYstadSkåne
1966Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1967Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1968Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1969Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1970Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1971Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1972Eva Twedberg MAIMalmöSkåne
1973Anette BörjessonGBKGöteborgVästergötland
1974Eva StuartMAIMalmöSkåne
1975Anette BörjessonGBKGöteborgVästergötland
1976Eva StuartMFF/MAIMalmöSkåne
1977Anette BörjessonGBKGöteborgVästergötland
1978Cecilia JeppsonBK AuraMalmöSkåne
1979Anette BörjessonGBKGöteborgVästergötland
1980Anette BörjessonGBKGöteborgVästergötland
1981Lena AxelssonIFK LidingöLidingöUppland
1982Maria BengtssonMalmö BMKMalmöSkåne
1983Christine MagnussonBKCKarlskronaBlekinge
1984Christine MagnussonBKCKarlskronaBlekinge
1985Christine MagnussonBKCKarlskronaBlekinge
1986Charlotta WihlborgBK AuraMalmöSkåne
1987Christine MagnussonBKCKarlskronaBlekinge
1988Christine MagnussonSpårvägenStockholmSödermanland
1989Christine MagnussonSpårvägenStockholmSödermanland
1990Christine MagnussonSpårvägenStockholmSödermanland
1991Catrine BengtssonGBKGöteborgVästergötland
1992Lim Xiao QingSpårvägenStockholmSödermanland
1993Lim Xiao QingBK AuraMalmöSkåne
1994Lim Xiao QingBK AuraMalmöSkåne
1995Lim Xiao QingBK AuraMalmöSkåne
1996Marina AndrievskaiaGBKGöteborgVästergötland
1997Marina AndrievskaiaGBKGöteborgVästergötland
1998Marina AndrievskaiaGBKGöteborgVästergötland
1999Margit BorgMBKMalmöSkåne
2000Marina AndrievskaiaUppsala KFUMUppsalaUppland
2001Marina AndrievskaiaUppsala KFUMUppsalaUppland
2002Sara PerssonTäby BMFTäbyUppland
2003Marina AndrievskaiaUppsala KFUMUppsalaUppland
2004Marina AndrievskaiaUppsala KFUMUppsalaUppland
2005Sara PerssonTäby BMFTäbyUppland
2006Sara PerssonGBKGöteborgVästergötland
2007Sara PerssonGBKGöteborgVästergötland
2008Sara PerssonGBKGöteborgVästergötland
2009Zhang XiTäby BMFTäbyUppland
2010Zhang XiTäby BMFTäbyUppland
2011Christine PetterssonSkogåsHuddingeSödermanland
2012Elin BergblomUppsala KFUMUppsalaUppland
2013Matilda PetersenBMK AuraMalmöSkåne
2014Ellinor WidhMalmö BKMalmöSkåne
2015Ellinor WidhMalmö BKMalmöSkåne
2016Larissa GrigaUppsala KFUMUppsalaUppland
2017Emma KarlssonÄlmhult BMKÄlmhultSmåland
2018Ashwathi Vinod PillaiTäby BMFTäbyUppland
2019Ashwathi Vinod PillaiTäby BMFTäbyUppland
2020Edith UrellFyrisfjädernUppsalaUppland
2021Edith UrellPåvelunds TKGöteborgVästergötland
Landskapsligan
Badminton Damer
Skåne 36
Uppland 21
Västergötland 16
Södermanland 5
Blekinge 4
Dalarna 2
Småland 1

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.